Շուտափույթ ապաքինում և զորակցություն Վլադիմիր Վարդանյանին:
Այդ ամենով հանդերձ գործ տաս սեփական երկրի վրա, թե Հռոմի ստատուտի վավերացումը «վտանգում է Հայաստան-Ռուսաստան հայ–ռուսական դարավոր հարաբերությունները...
Նման տեքստեր տեղադրելուց առաջ գոնե հիշեիք, որ այդ այլ երկրում տեղ ունեք, որովհետև հռչակ ձեռք եք բերել Հայաստանի Հանրապետության անվան տակ ու Հայաստանի ժողովրդի երկրպագությամբ ու սատարումով...
Սա մեկ ճակատամարտի գործընթաց չէ, ինչպես որ այդպիսին չի եղել հայ-թուրքական հարաբերությունների ողջ պատմությունը:
Ինչ ասես տեսանք ու լսեցինք...
Երբ երկրի երբեմնի ԱԱԾ-ի տնօրենի չափման միավորները փոքր ժամանակ հեծո ունենալն ու ռեստորան գնալու կարողությունն են, էդ երկիրը նորմալ չի կարող լինել
Հետևաբար, բացարձակ ճիշտ են նրանք, ովքեր կապ են տեսնում դիվերսիայի ու Լավրովի Բաքու կատարած այցի միջև...
2021-ին, երբ Սեյրան Օհանյանը երկու նախկին նախագահներից ու նրանց թիմերից երախտամոռաբար ընտրեց Քոչարյանի՞ն:
Ընդդիմադիր ուժի երեկ հրավիրած լսումները խիստ քննարկումների և քննադատությունների տեղիք են տվել:
Լավրովը կրկին խոսել է Հայաստան ՀԱՊԿ-ի գալու մասին։ Որովհետև «գիտեն», որ նոր պատերազմ է լինելու:
Դուք դեռ ռուսական հայեցակարգն ամբողջությամբ չեք լսել, հետևաբար նյարդերն ամուր պահեք։
Եթե ՌԴ ու ՀՀ անվտանգային շահերը Արցախի հարցում չեն համընկել, ինչո՞ւ է Հայաստանի անվտանգային ողջ ճարտարապետությունը կառուցվել ռուսական գործոնի վրա։
Քաղաքագետը նկատել է, որ վստահաբար, աշխարհի մեկ այլ երկրում ոչ մեկը չի կարող տաքսու վրա հանդիպել «բայդենականների մուտքը արգելվում է» կամ էլ «մակրոնականների մուտքը արգելվում է» գրություններ։
Իսկական արիստոկրատը յուր ամուսնուն գործուղում է աֆրիկյան սաֆարիներ՝ որս անելու, որդուն՝ հունական կղզիներ, լասվեգասներ ու հոլիվուդներ, ոչ թե պատերազմ․․․:
Սա էլ 98 թիվը չէ, տղաներ ու աղջիկներ, և այսպես իշխանության գալը Արցախում կամ Արցախով դեպի Հայաստան բացառված է:
Քիչ է մնում՝ գրեն՝ դռները փակեք, գազանն է գալիս։
Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը՝ արձագանքելով ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանին:
Ավելին՝ տիկին Զախարովայի կողմից Հայաստանին «Ուկրաինա 2»-ով սպառնալը համարում ենք անբարո, ոչ «եղբայրական», ոչ դաշնակցային»,- գրել է Սաֆարյանը։
Բայց այսօր ես չեմ կարող չգնահատել Արարտ Միրզոյանի ջանքերն ու ուժը, որն այդ մարդը իր մեջ գտավ։ Դա իրապես հարգանքի արժանի է:
Ես կարծում եմ՝ չպետք է անել այն, ինչին դրդում է թշնամին։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, թե դիսկուրսը պետք է շարունակել ամեն գնով խաղաղություն մուրալու տոնայնությամբ։
Օրերս Ռոբերտ Քոչարյանն էլ հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը կաշկանդված է ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ պայմանավորված:
Մենք 4 ժամից ավելին քնելու իրավունք չունենք։
Նա խոստովանել է, որ պարբերաբար հանդիպումներ է ունենում ադրբեջանական բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ և հերքում է Հայաստանի պաշտոնական տեղեկատվությունները։
Բերձորի վրա Հայաստանը որևէ իրավասություն այլևս չունի։
Ստյոպա Սաֆարյանն ասում է՝ Ռոբերտ Քոչարյանը չէր թաքցնում, որ ցանկանում է վերադառնալ, դրա համար էլ նրան ու Սերժ Սարգսյանին այդպես էլ կողք կողքի չտեսանք:
Մանդատը վայր չդնողները թերևս ապացուցելու են, որ իրենց անձնապես պետք է պատգամավորական անձեռնմխելիությունը՝ ունեցվածքն ու գույքը փրկելու, կարգավիճակի կամ աշխատավարձի համար։
«Բա նմաններին դաստիարակողները համարելո՞ւ են, որ սերունդ են ետ գցել»:
Դրեցին, քաղաքական նպատակներով խմբակային ճչոցներով ու լրագրողական աղավաղումներով խլացրեցին ուղերձը:
Որոշ ինսայդերական ինֆոներից հասկանալի է դառնում, թե ինչ է ասել Սերժ Սարգսյանը Ռոբերտ Քոչարյանին Էդուարդ Շարմազանովի շուրթերով։
Կարծում եմ՝ ներքին այս ռազբորկաներն ու սակավամարդությունն են պատճառը, որ այսօրվա հանրահավաքն ու վարչապետի թեկնածուի ազդարարումը հետաձգվեց:
«5000 դրամ կաշառք ա ֆռացել։ Ինչպիսի անկեղծ ցուցմունք, ոստիկանություն ջան...»:
Բոլոր դեպքերում էլ անհասկանալի է, թե վաղ առավոտյան, երբ որոշում են քաղաքը կաՂնացնել ու պաԼարիզացնել, ինչի՞ են մի քանի հարյուր լինում, եթե 45.000 են:
Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը:
Իսկ այժմ այդ ընթացակարգը կիրառվել չի կարող, մանավանդ, որ նրանք կարող են վերադառնալ, թեպետ հայտարարել են, որ առանց խնդիր լուծելու չեն վերադառնալու»,-եզրափակել է Սաֆարյանը:
«Հրապարակում շատ «արցախաշունչ» վիճակ է...»,- եզրափակել է նա:
7,000-ով լայն զանգվածային հեղափոխություն ոչ մեկ ոչ մի երկրում չի արել ու չի անի․․․:
Սրտի տրոփյունով սպասում եմ, որ թալանը վերադարձողները կլինեն Ռոբերտ Քոչարյանը կամ Սերժ Սարգսյանը:
Կարծես այդ անցյալի ուրվականը եկել ու կրկին հետապնդում է ժողովրդին՝ առանց զղջալու, առանց մեղանչելու, առանց մոտեցում փոխելու:
Մինչեւ հիմա գիտեի, թե նստացույցը աստիճաններին ու ասֆալտին նստելու եղանակով բողոքի ակցիան է։ Պարզվեց՝ դրա «էլիտար» տեսակն էլ կա՝ աթոռներով։
Ազնիվ խոսք, որքան ասում ես՝ չարձագանքես, չի լինում:
Իսկ իրականում, այո, Արցախը փրկել է պետք։
Կարեւորը թուրքը միշտ կա՝ լիքը բան նրանց վրա բարդելու համար։
Դե եկ սրբազան ու մի խենթացի...
Սեփական ստերի մեջ մոլորվածի պես ընդամենը մի քանի րոպե տարբերությամբ անում է իրար ֆունդամենտալ հակասող հայտարարություններ։
«5 շրջան տալիս էինք, Լաչինն ու Քելբաջարը պահում էինք՝ մինչև հանրաքվեի անցկացումը. Սերժ Սարգսյան
Սաֆարյանը նկատում է՝ հարաբերությունների լավացմանը միտված քայլերը չեն կարող բացասական ազդակներ ստանալ:
Այն, ինչ կանեն միմյանց ՔՊ-ն ու ՀՅԴ-ն, ինձ քիչ հուզող, եթե չասեմ՝ չհուզող հարցերից է։
Սա թերևս ցույց է տալիս, որ հայկական կողմի դիմադրությունից կատաղած են ու չեն կարողացել հասնել արդյունքի․ Սաֆարյան։
Սաֆարյանի խոսքով՝ ակնհայտ է, որ ՄԻՊ-ի մի շարք հայտարարություններ իշխանության դեմ քաղաքական պայքարի մի մաս են դարձել:
Ու ասես թե ինքրը չէր, որ ուժ տվեց ՄԱԿ ԱԽ 4 բանաձևերին, երբ օրը ցերեկով Արցախյան հակամարտությունը դարձրեց Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև տաածքային վեճ:
Հիքմեթ Հաջիևն այս կապացությամբ տարածել է հայտարարություն, որտեղ այցին չմասնակցած դեսպանների քայլը որակել է որպես դեմարշը:
Պարզ է, որ կփորձեն ինչ-որ զարգացումներ անել որոշ քաղաքական ուժեր: Չնայած իրենք տեսան, որ նոյեմբերի 9-ից հետո իրենց հրահրած ակցիաները մարեցին:
Մեզ հասած տեղեկություններով այսօր Սաֆարյանն իր ազատման դիմումն արդեն ներկայացրել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին:
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն Известия թերթի հետ զրույցում հայտարարել է, թե ՀԱՊԿ-ի դռները պետք է միշտ բաց լինեն բոլոր երկրների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի համար։
ՀԺ-ի այն հարցին՝ ինքն է՞լ է ընտրություններին մասնակցելու «Հանուն Հանրապետության» կուսակցության հետ, Ստյոպա Սաֆարյանն ասաց:
Ցավոք կարգավիճակս խանգարում է ամենավերջին բառերը գրեմ հանրության անդորրը խանգարող այդ թուրքերին․ Ստյոպա Սաֆարյան
Կուզենայի տեսնել Դավիթ Սանասարյանին, ինչպես նաեւ Նորայր Նորիկյանին իր՝ «Արդար Հայաստան» կուսակցությամբ, ես տեսնում եմ իրենց աշխատանքը:
Հայցը ներկայացվել է ապրիլի 2-ին եւ մակագրվել Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մուրադ Հովակիմյանին:
Հանրային խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը հայկական բանակին սատար կանգնելու, առկա փոխգործակցությունն առավել սերտացնելու և նոր, հեռանկարային ծրագրեր մշակելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Մինչև տարեվերջ Ինստիտուտի կազմում կստեղծվի դատաիրավական համակարգի վեթինգի հայեցակարգի, ապաև՝ օրենքի նախագծի մշակման աշխատանքային խումբ։
Սաֆարյանը դեսպան Կոպիրկինին տեղեկացրել է, որ ի թիվս այլ գործընկեր կառույցների` ՀԽ անունից նամակներ են ուղարկվելու նաև Ռուսաստանի Դաշնության Հանրային պալատին:
Ժողովուրդ ջան վիդեո արեք, խնդրում եմ, դրեք Ձեր էջում, լինքը ուղարկեք ինձ, որ տեղադրեմ իմ էջում։ Շնորհակալ եմ։
Արցախի ընտրությունների արդյունքները ցույց տվեցին, որ լուրջ քվե չեն ստացել այն ուժերը, որոնք փորձում էին պղտորել Հայաստան-Արցախ հարաբերությունները, Արցախը հակադրել Հայաստանին:
ՀԽ նախագահի պաշտոնում Ստյոպա Սաֆարյանի նշանակումից հետո Խորհրդի անդամությունը դադարեցնելու դիմում էին ներկայացրել Հարություն Մեսրոբյանն ու Լարիսա Ալավերդյանը։ Նրանց նշանակել էր ՀՀ կառավարությունը։